تئوری آموزش گیتار پاپ

به اولین و بزرگترین مرکز آموزش موسیقی خوش آمدید.

تئوری موسیقی


 نکاتی که برای نواختن یک آهنگ باید رعایت شود شامل دو مورد است:

1- چند نتی بزنیم

2- نت را چه میزان بزنیم

به پنج خط موازی که نت ها را به صورت یک توپ روی آنها می نویسیم در آموزش گیتار پاپ خط حامل می گوییم. هفت نت داریم و در گیتار پاپ از کلید سل فقط استفاده می کنیم و ساز های دیگری مانند ویولون، سنتور دست راست پیانو و غیره نیز از کلید سل استفاده می کنند. در آموزش گیتار پاپ هم نت ها را به صورت دو ، ر ، می ، فا ، سل ، لا ، سی نامگذاری می کنیم و با لحاظ کردن شکل های مختلفی برای هر نت میتوانیم زمانمان را تعیین کنیم.

رابطه ی بین شکل نت ها و زمان به این صورت است که سه نت سیم اول به صورت می ، فا ، سل استفاده می شود. زمانی که بدون تماس هیچ یک از انگشتان دست چپ سیم اول بر روی دسته ی گیتار بنوازیم نت می را نواخته ایم  و در صورتی که فرت اول را بگیریم نت فا و فرت سوم نت سل را به صدا در آورده ایم.

نت می : دست باز

نت فا : فرت اول انگشت اول 

نت سل : فرت سوم انگشت سوم

پس از نشستن صحیح و قرار دادن نوک انگشتان به صورت عمود بر روی سیم ها هنرجویانی که از نرم افزار آموزش گیتار پاپ استفاده می کنید باید دقت کنید انگشتتان پشت فرت قرار گیرد و فشار لازم را با انگشت خود بر روی سیم وارد کنید. در صورتی که انگشت روی قسمت فلزی قرار بگیرد یا نتوانید فشار لازم بر سیم را وارد کنید صدای وز شنیده می شود اگر از فرت فاصله ی زیادی بگیریم باید فشار بیشتری وارد کنیم بنابر این سعی کنید که انگشتان دقیقاً پشت فرت قرار گیرد.

سه عدد از نت های سیم دوم عبارتند از سی ، دو و ر . وقتی که سیم دوم را دست باز بنوازید نت سی شنیده میشود و در صورتی که فرت اول را بگیرید نت دو و فرت سوم نت ر را به صدا در می آورد.

نت سی : دست باز

نت دو : فرت اول انگشت اول

نت ر : فرت سوم انگشت سوم

دو نت از نت های سیم سوم عبارتند از سل و لا و هنگامی که سیم سوم را دست باز بنوازید نت سل را به صدا در آوردیم و هنگامی که فرت دوم را بگیریم نت لا را به صدا در آوردیم. ارزش کشش نت سیاه یک ضربه پا است به این معنی که هنگام اجرا به اندازه ی یک ضرب سر جای خود بماند و این تمرینات نت های سیاه را شامل می شود که این نت ها را با حرکت رو به پایین پیک می نوازیم که به این حرکت پیک مضراب راست نیز می گوییم. ارزش زمانی نت سفید ، دو برابر سیاه است به این معنی که هنگام اجرا انگشت باید دو ضرب سر جای خود باشد، ارزش کشش نت گرد دو برابر نت سفید است یعنی به هنگام اجرا انگشت باید چهار ضرب سر جای خود باشد.

روش صحیح به دست گرفتن گیتار پاپ

بسیاری از نوازندگان مبتدی گیتار پاپ یا افرادی که اقدام به استفاده از نرم افزار آموزش گیتار پاپ می کنند اکثر اوقات از درد کتف شکایت می کنند که این درد  به علت بد نشستن  و به دست گرفتن نا صحیح گیتار است بنابر این در نوازندگی گیتار پاپ قرار گیری صحیح بدن از اصول اولیه آموزش گیتار پاپ است پس همیشه کمر خود را راست نگه دارید که در ابتدا ممکن است مشکل به نظر برسد زیرا برای دیدن فرت بورد و حرکت دستانشان مجبور به دو لا و خم شدن هستند اما با تمرین و مهارت بیشتر دیگر نیازی به دیدن دستان خود ندارند. افرادی که راست دست هستند بهترین روش برای آنها گذاشتن گیتار پاپ روی پای راست است بنابراین گیتار را طوری قرار دهید که روی ران پا سر نخورد ولی مواظب باشید که برای کنترل ساز به بدن خود فشار وارد نکنید. سعی کنید که همیشه گردن را راست نگه دارید  و برای کمک بهتر میتوانید از پایه ی نگهدارنده جهت خواندن کتاب نت موسیقی استفاده کنید بنابر این سطح کتاب نت موسیقی هیچگاه پایین تر از سطح صورت نباشد زیرا مجبور خواهید شد گردن خود را برای دیدن نت های موسیقی خم کنید و در صورتی که مکان نشستن بلند باشد و گیار پاپ در جای درست روی ران پا قرار نگیرد میتوانید به عنوان کمک از پایه هایی که برای این کار ساخته شده استفاده کنید.

تکنیک نواختن با مضراب

برای نواختن گیتار پاپ میتوان از یکی از دو حالت زیر استفاده کرد که یکی استفاده از پیک می باشد و حالت بعدی نواختن با انگشتان دست می باشد. مضراب یا پیک وسیله ای برای نواختن گیتار است که از اندازه های گوناگونی برخوردار است که برای مبتدیان نوع متوسط آن پیشنهاد میشود. نکاتی که در استفاده از گیتار پاپ باید رعای شود بدین صورت است که سعی کنید مضراب را بیش از اندازه شل یا سفت نگیرید و نوک مضراب تنظیم باشد یعنی بیش از حد بیرون یا داخل نباشد و ضربات پیک و دست در موازات سطح گیتار باشد برای مضراب زدن صعی کنید دست از قسمت مچ حرکت کند و بهتر است ساعد را به بدنه گیتار تکیه کنیم.

روش-صحیح-در-دست-گرفتن-گیتار-پاپ

منبع :مقالات افرا رایان
 

شناخت ساز


گیتار از 6 سیم تشکیل شده است که سه سیم پایینی(۱و۲و۳) که به آنها سیم های ملودی یا تریبل گفته می شود از جنس نایلون است و سه سیم بالایی(۴و۵و۶)که سیم های بیس نامیده می شود به صورت فنری فلزی است .

اجزای تشکیل دهنده گیتار پاپ

_ سر دسته گیتار که با اسامی جعبه کلیدهای کوک گیتار یا Headstock نیز رایج است.

سر-دسته-گیتار-پاپ

_ شیطانکِ گیتار یا شیطونک گیتار که با اسامی تیغۀ سر دسته گیتار یاNut نیز شناخته می شود

شیانک-گیتارپاپ

 کلیدهای کوک گیتار که با اسامی گوشی های کوک گیتار و Machine Heads شناخته می شود.

_ فِرِت یا باره یا پرده که با نام های محل انگشت گذاری یا Frets نیز شناخته می شود.

در صورت شمارش فرت ها مشاهده خواهید کرد که گیتار کلاسیک دارای  ۱۹ فرت می باشد.

فرت-گیتار-پاپ

 

_ دسته گیتار یا گردن گیتار که با نام های صفحه انگشت گذاری گیتار یا Neck – Finger Board شناخته می شود. 

_ پاشنه گیتار که محل اتصال بدنه با دسته گیتار است و به اسم Heel نیز شناخته می شود. 

پاشنه-گیتار-پاپ

_ بدنه گیتار یا کاسه گیتار که با اسامی تخته آوا گیتار – صفحه صدا گیتار – صفحه صوتی گیتار یا Body نیز شناخته می شود.

بدنه-گیتار-پاپ

_ خرک – پل که با اسامی سیم گیر و Bridge نیز شناخته می شود.

خرک-گیتار-پاپ

_ پهلوی بدنه گیتار یا پهلوی گیتار که با نام های قسمت های جانبی یا  Body Sides نیز شناخته می شود.

پهلو-بدنه-گیتار-پاپ

_ سوراخ صدای گیتار که معمولا دارای تزئیناتی به نام رُزِت است و با نام های دایره خروج صدا – دایره تولید صدا – دریچه خروج صدا – حفره گیتار و Sound Hole نیز شناخته می شود.

 سیم های گیتار – شِش سیم گیتار که با نام های تار یا Strings نیز شناخته می شود.

 این قسمت از گیتار که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید، به اسامی زیر معروف است:

_ اکشن گیتار – تیغه خرک گیتار

_ تنظیم کننده ارتفاع هر سیم گیتار

_ Bridge Nut

اکشن-گیتار-پاپ

_ میله فرت گیتار که با نام های میله جدا کننده پرده ها یا Guitar fret bar شناخته می شود.

 

تاریخچه ساز


تاریخ موسیقی کلاسیک بین ۱۷۵۰ تا ۱۸۲۰ میلادی باز می گردد. در آن زمان وضع اقتصادی مردم  روز به روز بهتر می شد و موسیقی انحصاری نبود، بلکه با بهبود شرایط اقتصادی قشر متوسط جامعه، سطح فکر و فرهنگ  جامعه بالا رفت و موسیقی در بین همه اقشار رواج یافت اما موسیقی پاپ موسیقی جوانان بود موسیقی که به سرعت رواج یافت و طرفداران خاص خودش را پیدا کرد.

علت محبوبیت گیتارپاپ

گیتار پاپ به دلیل آسان بودن نواختن آن به صورت یکی از پر طرفدار ترین سازها شناخته شده است. گیتار پاپ عموما به شکل ساز تک نواز اجرا می شود با گیتار می شود آواز خواند ملودی زد و تک نوازی کرد ساز گیتار به دلیل سبک بودنش حمل بسیار راحتی دارد و از این جهت سازی برای کاربرد در بیرون از منزل می باشد. موسیقی پاپ  از کلمه popular اختباس شده است. و معنی آن محبوب و مردمی می باشد در گیتار پاپ احساسات به شکلی کاملا صمیمی و ساده به مردم انتقال داده می شود . موسیقی پاپ بیشتر با خواندن همراه می باشد رمز توفیق گیتار پاپ در نزدیک کردن احساس مردم با خود می باشد در حقیقت نمی شود برای گیتار پاپ یا به طور کل موسیقی پاپ تکنیک خاصی را در نظر گرفت در نرم افزار آموزش گیتار پاپ نوازنده هر نوع موسیقی که انجام می دهد می تواند با کمی دقت و اعطاف اثری مورد پسند مردم تولید کند در گیتار پاپ می شود هم با انگشت نوازندگی کرد و هم با مضراب یا پیک این کار را انجام داد در نرم افزار آموزش گیتار پاپ خواندن آواز و نواختن ریتمیک خیلی مهم می باشد موسیقی پاپ یک موسیقی تجاری به جهت توفیق مالی و مردمی می باشد .سایمون فریت جامعه شناس و منتقد موسیقی می گوید موسیقی پاپ یک موسیقی مردم پسند یک صنعت می باشد تا یک هنر . موسیقی پاپ را می شود در بازار موسیقی یک ایدئولوژی و زیبایی شناسی  هم شناخت در حقیقت موسیقی پاپ به نوعی طراحی شده است که برای عموم مردم جذاب بوده و از هیچ منبع خاصی نیامده است و قرار بر این نیست که سلیقه خاصی در آن وجو داشته باشد. موسیقی پاپ سازی ها، فرمی از موسیقی می باشد که در دهه 50 شروع شد و چیزی که در این مجموعه موجود می باشد عموما برای قشر وسیعی از مردم شنیدنی و جالب می باشد با ظهور صفحه های پلاستیکی یا وینیل در دهه 30 با به وجود آمدن سی دی یا کامپکت دیسک در دهه هشتاد موسیقی ضبط شده بسیار بیشتر از موسیقی زنده در دسترس بسیاری از مردم قرار گرفت آهنگ های پاپ عموما در زمان سه دقیقه اجرا خواهند شد و در این نوع موسیقی از ملودی هایی بکار برده می شود که برای عموم مردم بسیار زیاد شنیدنی بوده و جلب توجه زیادی را ایجاد می کند بنابر این گیتار پاپ در موسیقی پاپ جهت مردمی بودن و جذابیت در نزد مردم بسیار موفق عمل کرده است . 

منبع: برگرفته از مقالات افرا رایان

آلبوم موسیقی


آلبوم-موسیقی-گیتار-پاپ

آلبوم Best Collection بهترین آهنگ های بی کلام گیتار ) شامل قطعات بسیار زیبا با مضامین عاشقانه است که فضای احساسی و بسیار زیبایی را برای شنونده ایجاد می کند. می توان گفت گلچین شده ی آثار این هنرمند را می توانید در این مجموعه بشنوید. پیشنهاد می کنم که حتما آهنگ گیتار سفید (White Guitar) این آلبوم را بشنوید. آلبوم بهترین های کلود سیاری در سال 2003 منتشر شد و شامل 21 قطعه تکنوازی های بسیار زیبا ی گیتار می باشد.

آهنگساز:کلود سیاری

نام آلبوم: Best Collection

سال انتشار :2003

حجم :61MB

رمز فایل:www.afrarayan.net

لینک مستقیم دانلود

بلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب