تمریناتی برای تونالیته و مودالیته و همچنین نکات مهمی راجع به نشانه های ترکیبی در آموزش موسیقی

تونالیته و مودالیته و موسیقی تونال در آموزش موسیقی

تونالیته و مودالیته

در پایین به گام سل ماژور که درست کرده ایم دقت کنید 

آموزش-موسیقی

همان صورت که در آموزش موسیقی آموختیم در گام بالا نت موسیقی سل نت اصلی گام میباشد و در این گام نت فا دیز قرار داده شده است اکنون اگر هنرآموزان آموزش موسیقی یک ملودی در این گام درست کنند همین خصوصیات را خواهد داشت به این معنی در ملودی ما هم فا دیز میباشد و سل. نت موسیقی اصلی ما نت سل است برای نمونه ما یک ملودی در گام سل ماژور درست می کنیم 

آموزش-موسیقی-مجازی

ملودی بالا به روی نت موسیقی سل پایان گرفته است. این وجود اهمیت این نت موسیقی می باشد و تمام شدن یک ملودی بر روی نت اصلی یک مسئله ی خیلی قطعی و طبیعی می باشد. همان صورت که در مطالب آموزش موسیقی بیان شد به این دلیل در گام سل ماژور فا دیز بود در آهنگ ما هم فا همواره دیز می باشد. در بالا به این دلیل که نت موسیقی اصلی و پایه ی ما نت سل می باشد گفته می شود تونالیته ما ، تونالیته سل می باشد به این دلیل که در الگوی گام ماژور واقع شده بودیم گفته می شود این ملودی در مد ماژور می باشد. در حقیقت تونالیته ی یک آهنگ نت اصلی و مرکزی را نمایش می دهد و مودالیته نمایش دهنده ی الگوی فاصله های بین نت ها است. ما تا الان تنها با مد ماژور در آموزش موسیقی آشنا شده بودیم.

تمرین 

ملودی که بر روی گام فا ماژور درست شده است در چه تونالیته ای می باشد و مد آن چه می باشد.

موسیقی تونال

به هر شکل موسیقی که یک نت موسیقی بر دیگر نت ها و درجه ها تسلط و برتری پیدا کند به آن موسیقی تونال گفته می شود به این صورت قسمت عظیمی از موسیقی دنیا مثل موسیقی ایرانی موسیقی تونال به حساب می آید.

نشانه های سر کلید ( نشانه ترکیبی )

هنرجویان آموزش موسیقی به ملودی پایین که در گام لا ماژور درست شده است دقت کنید اکنون می توانید بیان کنید که چرا این گام لا ماژور می باشد.

نرم-افزار-آموزش-موسیقی

در بالا مشاهده می کنید که در پهلوی نت های فا، دو، سل دیز گذاشته شده است چون همان صورت که آگاهی دارید در گام لا ماژور درجه های سوم و ششم و هفتم گام بایستی نیم پرده بالا برود ولی وجود این همه علامت در خطوط به خصوص زمان هایی که دو و سه برابر از این می باشند خواندن نت را دشوار و اجرای آن را بسیار سخت خواهد کرد. برای حل این مسئله در آموزش موسیقی از نشانه های ترکیبی یا همان نشانه های سر کلید به کار می بریم. نشانه های ترکیبی دیز یا و بمل هایی می باشند که در شروع حامل پس از کلید سل نوشته شده و دارای ترتیب خاصی می باشند. نشانه های ترکیبی نت های موسیقی را که در طول قطعه بایستی تغییر کنند را نمایش داده و از سر در گمی و تکرار آنها جلوگیری میکند. این قطعه را به وسیله ی نشانه های ترکیبی نوشته و با همدیگر از نظر ظاهر مقایسه می کنیم.

آموزش-موسیقی-مجازی

همان صورت که شما هنرجویان عزیز آموزش موسیقی مشاهده کردید با نشانه های ترکیبی خواندن نت ها خیلی راحت می باشد.

چند نکته مهم در آموزش موسیقی :

1- نشانه های ترکیبی در تمام قطعه موثر بوده و دارای اعتبار می باشد مگر اینکه نشانه های تغییر دهنده در طول قطعه قرار بگیرد.

2- هر نت موسیقی که در نشانه های ترکیبی تغییر کند در اکتاو های دیگر هم تغییر خواهد کرد برای نمونه اگر نت موسیقی فا بر روی خط پنجم در نشانه های ترکیبی دیز بشود در اکتاو های دیگر هم دیز می شود.

3- در موسیقی غربی نشانه های ترکیبی یا تنها بمل می باشند و یا تنها دیز و از ترکیب شدن این دو به هیچ عنوان استفاده نمی شود. در موسیقی یونانی این مشئله صدق نخواهد کرد.

4- نشانه های ترکیبی دارای ترتیب خاصی می باشد که بعدها با آن آشنا خواهید شد و می آموزید که چطور به وسیله ی نشانه های ترکیبی تونالیته ی گام را به دست بیاورید


بلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب