قسمتی از تاریخ موسیقی و آموزش موسیقی ایرانی بعد از انقلاب مشروطیت

تاریخ موسیقی و آموزش موسیقی ایرانی

در این مقاله می خواهیم برای علاقه مندان به آموزش موسیقی کمی در رابطه با تاریخ موسیقی ایرانی توضیح دهیم که البته این مبحث در ادامه با مباحث قبلی در رابطه با این موضوع می باشد. 
همانطور که اشاره شد تا زمان مشروطیت در فضای موسیقی و آموزش موسیقی خفقان وجود داشت و موسیقی گسترش چندانی پیدا نکرده بود و از طرفی همان تعدادی که در موسیقی فعالیت داشتند، آثاری از آنها به دست نیست زیرا از عمل مکتوب کردن در فرهنگ ایرانیان استقبال و استفده چندانی نمی شد، تا اینکه در زمان مشروطیت فرهنگ هایی از باختر در فضای اجتماعی ایران رواج پیدا کرد که می توان به مکتوب کردن اعمال و آثار اشاره نمود.اما همچنان در موسیقی استفاده چندانی از مکتوب کردن نمی شد و در فاصله بین انقلاب مشروطیت تا شروع سلطنت رضا شاه، تعداد بسیار کمی از این روش استفاده نمودند و در این فاصله آثار چندانی به صورت مکتوب در نیامدند تا بتوان در اختیار علاقه مندان به آموزش موسیقی گذاشت.البته در این میان تعدادی به مکتوب کردن نت های ساده اروپایی پرداختند و به سرعت آنها را رواج دادند.بدون توجه به این مسئله که فرهنگ غنی ایرانی با بیش از سه هزار سال قدمت حتما جایگاهی در موسیقی داشته و با توجه به مشکلاتش نتوانسته مکتوب شود.این افراد که به جمع آوری نت های ساده اروپایی پرداختند فقط برای مطرح شدن در موسیقی و آموزش موسیقی به مکتوب کردن این موضوع پرداختند اما به درک و فهم موسیقی ایرانی هیچ توجهی نداشته اند.اما برای علاقه مندان واقعی آموزش موسیقی درک و فهم موسیقی ایرانی بسیار مهم است زیرا بسیار با اصالت تر از موسیقی اروپایی بوده و در آموزش موسیقی بسیار کمک می کند. اما در تاریخ همیشه این افراد فرصت طلب به چشم خورده اند همچنان که در زمان حال و در آینده هم چنین افرادی وجود خواهند داشت و روز به روز به جمعیتشان نیز افزوده می شود.
با این شرایط اما تعداد  افراد برجسته در موسیقی ایرانی در گذشته کم نبوده و در اینجا به آنها اشاره می کنیم. البته که شنیدن نام این بزرگان برای علاقه مندان به آموزش موسیقی ایرانی خالی از لطف نیست.از بزرگان موسیقی می توان عارف قزوینی را نام برد و از دیگر بزرگان در عرصه ادبیات فرهنگی می توان به هدایت میرزا محمد نصیرفرصت الدوله شیرازی، حاج مهدی قلی مخبر السلطنه و حاج میرزا محمد حسین شمس العلماء قریب گرگانی اشاره نمود. علاقه مندان به آموزش موسیقی توجه داشته باشند که همگی افراد نام برده در بالا که در موسیقی صاحب نظر و نیز برجسته بودند همگی به اتفاق نظر رسیده اند که اولین مکتوبات موسیقی اصیل ایرانی متعلق به کتاب معروف سرگذشت موسیقی ایران نوشته روح الله خالقی خالقی در دو جلد طی سالهای 1285 تا 1344 می باشد. توصیه ما به علاقه مندان به موسیقی و تمامی هنرجویانی که در را آموزش موسیقی قدم نهاده اند این است که حتما این کتاب را تهیه و مطالعه نمایند. البته هنرجویان آموزش موسیقی افرارایان می توانند با کمی صبر و حوصله مطالب این کتاب را در قالب مقاله دنبال کنند.
امیدواریم که این مقالات برای تمامی علاقه مندان به آموزش موسیقی مفید واقع گردد.

 


بلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب