آشنایی والدین و مربیان با تاثیرات آموزش موسیقی در روح و روان کودکان

تاثیر آموزش و یادگیری موسیقی در حال و آینده کودکان

یادگیری و آموزش موسیقی تاثیر بسیار زیادی در بالابردن کیفیت زندگی اجتماعی کودکان دارد. مطالعات روانشناسی نشان می دهد کودکانی که به صورت پیویسته به یادگیری یک ساز مشغول بودند شکل و ساختار مغزشان متفاوت از افراد معمولی است که این تفاوت باعث بهبود در وضعیت تحصیلی و بالا رفتن قدرت تفکر در آنها می شود. در واقع یادگیری و آموزش موسیقی باعث بالا رفتن ضریب هوشی به میزان هفت امتیاز می شود.
تحقیقات نشان می دهد یادگیری موسیقی با تاثیر بر هر دو نیمکره مغز باعث تقویت آنها می‌شود.نواختن موسیقی باعث تقویت قسمتهای خاصی از مغز می شود. این قسمتها  وظیفه پردازش و نواختن یک آهنگ خاص را دارند و  و زمانی که فردی شروع به آموختن و نواختن یک ساز می‌کند قسمتهایی که مربوط به تواناییهای حرکتی، مهارتهای شنیداری و ذخیره‌سازی اطلاعات  هستند به طور قابل توجهی رشد کرده و عملکرد آنها در طی یادگیری بیشتر می‌شود.
حتما تا به حال دیده اید که بچه ها آموزش هایی را که با شعر و موسیقی همراه باشند بیشتر دوست دارند و سریعتر یاد می گیرند .
حتی گوش دادن به موسیقی در روند بهبودی کودکان تاثیر بسزایی داشته است به طوری که تحقیقات نشان داده است که پخش موسیقی با صدای کم برای کودکان بیمار موجب تسکین درد در آنها می شود.به گزارش پایگاه اینترنتی ریسرچ استرالیا در مطالعه ای جدید ۴۰ کودک شیرخوار مورد بررسی قرار گرفتند که این کودکان به سه گروه تقسیم شدند.گروهی از کودکان در بیمارستان بستری بودند و برایشان موسیقی پخش شد. گروه دوم در بیمارستان بستری بودند ولی برای آنها موسیقی پخش نشد و گروه سوم کودکان سالمی بودند که در خانه به سر می بردند و برای آنها هم، موسیقی پخش نشد.تحقیقات انجام شده روی این سه دسته از کودکان  نشان داد پخش موسیقی آرام بسار خوبی بر رفتار کودکان دارد و بی قراری و ناآرامی را در آنان کم می کند. کودکانی که در بیمارستان بی قراری بیشتری دارند دیرتر بهبودی می یابند و مدت بیشتری را باید در بیمارستان به سر ببرند. موسیقی موجب کاهش مصرف انرژی در کودکان می شود.
بنابراین آموزش موسیقی به کودکان از نکات بسیار مهمی است که والدین و مسپولین آموزشی ما باید به آن توجه داشته باشند ما برای تربیت نسلی سالم از نظر روانی چویا و باهوش باید محیط و شرایطی را فراهم کنیم تا تمام کودکان بتوانند آموزش ها و مهارت هایی که برای آینده آنها مفید است را فرا گیرند.


بلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب