انواع سبک گیتار کلاسیک پاپ فلامنکو

آشنایی با انواع سبک گیتار

سبک های گیتار:

هر فرد مبتدی برای یادگیری گیتار با سه سبک آن روبرو خواهد شد،که در این مقاله سعی می شود توضیحاتی درباره هر سبک گفته شود.

گیتار پاپ:

ساده ترین سبک گیتار وعمومی ترین سبک هست چون سرعت یادگیری بالا هست و تکنیک خاصی هم نداره فقط کمی تمرین برای نواخت ریتم و گرفتن آکورد . عمومی ترین ریتمی که توی پاپ کاربرد داره ریتم رومباس که این ریتم انحصارا مربوط به فلامنکو میشه که از اونجا وارد پاپ شده چون دارای آهنگ ریتمیک و جالبیه . این سبک ساده ترین سبک گیتار و متاسفانه عمومی ترین سبک هست چون سرعت یادگیری بالاس و تکنیک خاصیم نداره جز مقداری تمرین برای نواخت ریتم و گرفتن آکورد . عمومی ترین ریتمی که توی پاپ کاربرد داره ریتم رومباس که این ریتم انحصارا مربوط به فلامنکو میشه که از اونجا وارد پاپ شده چون دارای آهنگ ریتمیک و جالبیه.

 گیتار-کلاسیک

گیتار فلامنکو:

این سبک در واقع سبک اصلی وپایه گیتارهست چون این موسیقی سنتی اسپانیاس و تمام تکنیک ها و ریتم هایی که در دو سبک دیگه وجود داره از این سبک نشأت میگیره . این سبک یک سبک کاملا حرفه ای که نیاز به فهم عمیق و تمرین زیاد داره . اما با تسلط و یادگیری به این سبک در سایر سبک ها مشکلی نخواهی داشت . بحث نت خوانی و تئوری موسیقی در این سبک در کنار نوعی نت نویسی به نام ” سیفرا ” وجود داره که در اصطلاح عام سیفرا رو به نام تبلچر میشناسن که این نوع نت نویسی مربوط به فلامنکو میشه . سبک فلامنکو تلفیقی از ریتم و ملودیه که برای تمامی تکنیک ها و ریتم ها اسامی انحصاری داره .

گیتار کلاسیک:

این سبک بعدها ابداع شده و تمامی تکنیک هایی که در اون از قبیل آرپژ ، نواخت چند سیمه ، نت های با ضرب کوتاه و . . . تماما از فلامنکو گرفته شده . این سبک کاملا ملودیک و وابسته به نت خوانیه و به قول برخی اهالی گیتار سبک خشکیه که میتونه دیدگاه سلیقه ای باشه چرا که قطعات بسیار زیبای کلاسیک رو هم از استادان این سبک داریم.

سبک مربوط به یک آهنگ یا یک قطعه ی موسیقی می شود. بنابراین برای هنرجویی که در ابتدای این راه قرار دارد سبک معنای خاصی پیدا نمی کند! در ابتدای امر آموزش هنرجو باید نت ها و قوانین و قواعد موسیقی را آموخته و آن ها را به ذهن بسپارد. سپس در مرحله ی بعد، در عین حال همزمان با یادگیری قوانین موسیقی تکنیک ها و قابلیت های گیتار را نیز می آموزد. که این مرحله نیاز به تمرین و ممارست زیادی دارد که هنرجو تجربه ی لازم را کسب کند. در این مرحله نت های گوناگون را می نوازد که هر کدام میتواند سبک متفاوتی داشته باشد.

گیتار-پاپ-افرارایان


بلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب