آموزش مضراب زدن سه تار در نرم افزار آموزش سه تار

تئوری مقدماتی سه تار برای نرم افزار آموزش سه تار

از مهم ترین موارد در یادگیری انواع ساز ها از جمله سه تار طریقه در دست گرفتن ساز و نحوه نشستن می باشد.هنرجویان آموزش سه تار در ابتدا باید نحوه نشستن صحیح برای نواختن سه تار و طریقه قرار گرفتن دست و پنجه در هنگام به دست گرفتن این ساز آشنا باشند. 

طریقه نشستن برای یادگیری ساز سه تار

1- هنرجویان تازه کار در ابتدا برای تامین این ساز میتوانند از صندلی نیز استفاده کنند و به یاد داشته باشید که هنگام نشستن بر روی صندلی از وسط صندلی استفاده کنید و از تکیه دادن پرهیز کنید.

2-  میتوان پای راست را بر روی پای چپ قرار داد. 

3- هنرجویان آموزش سه تار مبتدی توجه داشته باشند که در هنگام تمرینات آرامش فیزیکی بدن خود را حفظ کرده و از هرگونه انقباض و گرفتن عضلات و استرس وارد کردن به بدن باید خودداری شود و در تمرینات نرم افزار آموزش سه تار تمرکز کافی داشته باشد.

نحوه ی صحیح در دست گرفتن سه تار

اول اینکه قوس کاسه سه تار بر روی پای راست طوری قرار داده شود که صفحه سه تار عمود بر ران پا باشد . در واقع این زاویه باید به گونه ای باشد که با خط افق سی درجه اختلاف داشته باشد. وزن دسته سه تار بر روی دست چپ قرار گرفته می شود . توجه به شیب دسته سه تار مهم است بنا بر این هنرجویان سه تار معمولاً از یه تار هایی استفاده می کنند که وزن دسته در آنها سنگین نباشد. هنرجویان دقت کنند که بیش از حد بالا بردن دسته سه تار از عوامل ایجاد خستگی در دست چپ است. دوم اینکه دست راست بدون هیچ گونه انقباضی و کاملاً شل طوری روی کاسه سه تار قرار گیرد که قسمت پایین ساعد از قسمت بالای سیم گیر و همینطور از روی کاسه رد شود. سوم اینکه محل اتصال کف دست به ساعد حدوداً بالای خرک قرار گیرد. 

توجه شود که در این حالت مچ دست باید کاملاً صاف باشد و همین طور وزن دست که منظور از وزن دست همان کتف ، بازو و ساعد می باشد روی کاسه قرار گیرد.

کف دست به صورت کامل به سمت صفحه سه تار قرار گیرد و مورد بعدی این که هنرجویان نرم افزار آموزش سه تار در نظر داشته باشند انگشت شصت به صورت صاف بر روی صفحه قرار گرفته و تماسی با سیم چهارم نداشته باشد. نوک انگشتان سوم و چهارم بدون هیچ گونه فشاری روی سطح به فرم عمود قرار گیرد و انگشتان اول و دوم کاملاً آزاد در فضا باشند

طریقه ی مضراب زدن سه تار

بعد از اینکه دست راست را روی کاسه قرار دادیم و انگشتان را آن طور که در بالا گفته شد تنظیم کردیم وجود آرامش و جلوگیری از هرگونه انقباض در دست راست از نکات مهم و اولیه در مضراب زدن است که باید توسط هنرجویان نرم افزار آموزش سه تار رعایت شود.

بر خلاف آنچه که هنرجویان نرم افزار آموزش سه تار می پندارند برای مضراب زدن نباید هیچ گونه نیرو یا فشاری به وجود آوریم زیرا این فشار باعث ایجاد خستگی عضلات در زمان نواختن سه تار می شود که اگر طریقه ی نشستن و در دست گرفتن صحیح را یاد بگیرد نباید با این خستگی عضلات مواجه شود بنابر این ایجاد هرگونه فشار در هنگام مضراب زدن باعث سفتی دست راست و به دنبال آن اثر منفی در صدا دهی ساز دارد.

 تنها روش درست مضراب زدن استفاده از وزن و سنگینی انگشت سبابه می باشد بنابر این رعایت کردن نکات زیر ضروری است :

بر خلاف آنچه هنرجویان نرم افزار آموزش سه تار می پندارند داشتن صدای قوی ربطی به محکم زدن مضراب ندارد در واقع برای به وجود آوردن صدای حجیم باید بتوان نیروی وزن انگشت به وسیله ی ناخن بر روی سیم ها را به صورت درست انتقال داد . درست است که با داشتن ارتفاع کم انگشت نیرویی به وجود نمی آید و صداها کوک می شود بنابر این هنرجویان نرم افزار آموزش سه تار دقت کنند که از مضراب زدن با ارتفاع کم جلوگیری کنند، بنابر این داشتن تمرکز بر روی طریقه ی اعمال نیروی انگشت به وسیله ی ناخن بر سیم ها از موارد بسیار جدی است که در مضراب زدن باید به آن توجه شود و تئوریسین های آموزش موسیقی به صورت مداوم این امر مهم را به هنرجویان نرم افزار آموزش سه تار تذکر دهند


دیدگاه خودتان را بنویسیدبلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب