خطوط حامل در آموزش موسیقی

خطوط حامل و کلید سل در نرم افزار آموزش موسیقی

همان صورت که کل زبان ها خطی برای نوشتار دارا میباشند نرم افزار آموزش موسیقی هم برای نوشتار خودش خطی مخصوص به خود دارا میباشد. در خط نوشتار نرم افزار آموزش موسیقی در عوض حروف از نت های موسیقی و در عوض خط از خطوطی به اسم حامل استفاده می کنند همان صورت که بیان شد نت های موسیقی بر روی حامل واقع میشود در حقیقت خطوطی را که نت های نرم افزار آموزش موسیقی بر روی آن واقع شده اند را حامل می گویند. برای نمایش دادن ارتفاع نت های موسیقی از پنج خط افقی موازی به اسم حامل استفاده می کند خط های حامل از پایین به بالا شمرده می شود.

نرم افزار آموزش موسیقی

نت های موسیقی بر روی این خطوط قرار می گیرند بعضی هم میان خطوط و بعضی روی خطوط 

آموزش موسیقی

هر قدر موقعیت نتی بر روی حامل بالاتر قرار گیرد صدای آن زیر تر خواهذ شد. نت های موسیقی بر روی حامل به ترتیب از بم به زیر واقع می شوند به طور نمونه اگر در شکل بالا نت موسیقی اول از سمت چپ را ر اسم گذاری کنیم نت موسیقی دوم و نت موسیقی بعد از آن به صورت ترتیبی که خوانده شده است باید نت موسیقی می باشد به همین صورت بعد از می باید نت سوم یعنی فا قرار گیرد و به همین صورت ما بقی نت های موسیقی شناسایی شده اند. حال شاید این سوال پیش آید که نت موسیقی مبدا را به چه صورت می توانیم نشخیص دهیم بعنی اسم نت اول را چجوری بدانیم که بعداً نسبت به آن بقیه نت ها را شناسایی کنیم. در پاسخ می شود گفت که در ادامه با ابزار جدیدی آشنا خواهیم شد به اسم کلید که کمک به ما می کند به سوال بالا جواب دهیم.

کلید سل  و جای نت ها

موسیقی

کلید سل نشانه ای می باشد که در سمت چپ حامل واقع شده و به کمک آن می شود جایگاه نت های موسیقی را روی حامل بیابیم در حقیقت کلید سل جای یک نت موسیقی را به ما نمایش می دهد و به کمک آن می شود جای مابقی نت ها را بیابیم. حتماً از نام کلید دریافته اید که این کلید جای کدما نت موسیقی ر به ما نمایش می دهد بله کلید سل جای نت سل را به ما نمایش داده  و ما باقی نت ها را نسبت به آن شناسایی خواهیم کرد.

آموزش موسیقی مجازی

همان صورت که مشاهده می کنید کلید سل نتی را که روی خط دوم میباشد را به اسم سل به ما معرفی خواهد کرد و ما قادر خواهیم بود مابقی نت های موسیقی را نسبت به آن پیدا کنیم  شاید  این سوال برایتان به وجود آید که موقعی که ما می دانیم نت روی خط دوم نت موسیقی سل می باشد دیگر چه احتیاجی به این کلید خواهیم داشت در پاسخ باید بگوییم که اگر در نرم افزار آموزش موسیقی ما فقط همین یک کلید را داشته باشیم صحبت شما دقیقاً درست بود ولی ما کلید های مختلفی در موسیقی داریم و در هر کدام از آنها جای نت های موسیقی با هم متفاوت می باشد به همین علت برای تشخیص نام نت های موسیقی روی حامل واجب می باشد که در شروع خط از کلید استفاده شود. کلید سل متداول ترین کلیدی می باشد که از آن استفاده خواهد شد ( مابقی کلید ها را در مطالب نرم افزار آموزش موسیقی بعدی آشنا خواهیم شد ) الان واجب می باشد که جای نت های موسیقی را روی حامل کلید سل حفظ کنیم . بهترین راه برای این کار این میباشد که در نرم افزار آموزش موسیقی یک دفتر نت تهیه کنیم و به شکل نا مرتب نت های موسیقی را روی خط ها بگذاریم البته در شروع باید کلید سل را اول خط ها قرار دهیم بعد از چند خط تلاش کنیم جای نت های موسیقی را به همین روش ترتیبی نسبت به نت موسیقی سل که پیشتر با آن آشنا شدید بیابید. در شروع این کار خیلی آهسته پیش رفته و باید تک تک نت های موسیقی را شمرده ولی کم کم سرعت شما زیاد تر می شود و دیگر بی آنکه تک تک نت های موسیقی را بشماریم مکان آنها را حفظ خواهید شد و هر چقدر تمرینتان بیشتر شود سرعت شما در تشخیص نت های موسیقی بیشتر خواهد شد. این کار برای فهمیدن هر چه بیشتر ادامه ی تئوری در نرم افزار آموزش موسیقی لازم میباشد و هیچ زمان این تمرین را کنار نگذارید برای این تمرین میتوانید از هر نرم افزار آموزش موسیقی استفاده کرده و تلاش کنید نت های موسیقی روی آن را بخوانید و هر چقدر سرعتتان زیاد تر شود بهتر می باشد. این تمرین ها برای نوازندگی شما بسیار مفید می باشد. برای مثال نت های موسیقی زیر نوشته شده و تلاش شده نسبت به نت موسیقی سل که روی خط دوم می باشد آنها را شناسایی کرده و زیر آنها اسم فارسی آنها را بنویسید.

آموزش مجازی موسیقی

توصیه به هنرجویانی که از نرم افزار آموزش موسیقی استفاده می کنند : 

1- تا زمانی که نتوانسته اید حداقل مکان یازده نت را یاد بگیرید به هیچ عنوان به مبحث بعدی یعنی خطوط تکمیلی وارد نشوید چون بیشتر گیج خواهید شد.

2- تمرین های بالا را تلاش کنید قسمتی از برنامه زندگی خود قرار دهید حتی برای دقایقی در طول روز.


دیدگاه خودتان را بنویسیدبلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب