آموزش تئوری سلفژ در نرم افزار آموزش سلفژ

آموزش مقدماتی تئوری در نرم افزار سلفژ

در این مقاله به یکی از مهمترین مباحث آموزش موسیقی که چگونگی خواندن و نوشتن نت های موسیقی است می پردازیم در عرصه موسیقی تمامی افرادی که قصد خوانندگی و نوازنگی و تنظیم و غیره را دارند در ابتدا می بایست آموزش سلفژ را فرا گیرند. ابتدا به معنی کلمه سلفژ می پردازیم سلفژ در اصل اصطلاحی فرانسوی است که آموزش خواندن و نوشتن نت های موسیقی در آن آمده است .موسیقی یک زبان است پس باید مانند هر زبان دیگری خوانده و نوشته شود. تمامی خوانندگان و نوازندگان و  تنظیم کننده ها و آهنگسازان ، رهبران ارکستر و حتی بازیگران نیاز به آموزش سلفژ دارند. به علت تعداد بسیار بالای کاربران سلفژ استفاده از نرم افزار آموزش سلفژ بسیار مناسب است.سه مبحث کاملا مجزا در سلفژ وجود دارد  :وزن خوانی، صدا خوانی و دیکته موسیقی 
وزن خوانی یا پارلاتی :  اجرای کشش زمانی نت ها و ریتم یک قطعه با توجه به وزن خوانی انجام می پذیرد. از مهمترین عناصر در همه هنرها ریتم است. ریتم در هر هنری معنای خاص خود را با توجه به آن هنر پیدا می کند.ریتم در آموزش سلفژ توسط هنرجوی آموزش سلفژ باید به درستی درک شود تا تغییر دهنده به موقع در بیان و بدن باشد. با این درک بالا در ساز سلفژ یکنواختی در اجرا از بین خواهد رفت. به همین دلیل است که تمامی بازیگران نیاز به نرم افزار آموزش سلفژ دارند تا با توجه به موقعیت نمایش ، نمایش زیباتری را به اجرا بگذارند.

صدا خوانی یا کانتاتی
خواندن صدا و فرکانس نت ها به طور درست و دقیق را صدا خوانی گویند. با توجه به درس صداخوانی تمامی نت ها به صورت صحیح خوانده می شوند . این میزان دقت در صدا خوانی به حدی بالاست که هر نتی که خوانده شود و همزمان نیز با پیانو نواخته شود هر دو صدا کاملا مطابق با یکدیگر هستند برای مثال در نت سل صدایی که از حنجره هنرجو بیرون می آید مطابق با پیانو است در پایان صدا خوانی هنرجویان توانایی خواندن انواع نت به طور کاملا صحیح و در گام های کاملا مختلف را دارا می باشند.
دیکته موسیقی
به تشخیص نت از صدا دیکته موسیقی گفته می شود .این بخش برای اساتید موسیقی یک تخصص جالب به حساب می آید برای تخصص در این بخش باید علاوه بر صدا خوانی و وزن خوانی مهارت نوشتن نت را نیز داشته باشیم تا باتمرین و نوشتن بسیار نت ها بتوانیم در این زمینه مهارتمان را بالا ببریم.
علم سلفژ در موسیقی 
علم سلفژ به صورت خلاصه خواندن و نوشتن نت های موسیقی را در بر می گیرد.که در بیشتر موارد با آموزش تئوریک همگام می باشد خواندن یا به عبارت دیگر نت خوانی و نوشتن یا همان دیکته موسیقی از ارکان اساسی تئوری موسیقی  است که هر دو را می توان در نرم افزار آموزش سلفژ به خوبی آموزش دید .
از ابتدایی ترین و مهمترین دروس آموزشی در هنرستان ها و دانشگاه های موسیقی آموزش سلفژ است و تمامی افرادی که در هنر موسیقی فعالیت دارندو یا آموزش می بینند باید مهارت بالایی در سلفژ دارا باشند در نرم افزار آموزش سلفژ انواع صدای انسان ها تقسیم بندی شده است  که در این مقاله نمی توان به صورت کامل بررسی نمود اما به صورت اختصار به بیان انواع آن می پردازیم.
1-تتور: از صدا های  زیر مردانه است 
2-باریتون:این صدا نیز مردانه و از نوع بم هست که جزء صداهای متوسط مردانه است.
3-باس: صدای باس جزء صدای بم مردانه است که از بهترین نوع صداهای مردانه می باشد
4-سوپرانو: از صداهای زیر زنانه است
5-متسوسوپرانو: به صدای متوسط زنانه گفته می شود
6-کنترالتو: به صدای بم زنانه گویند 
در این تقسیم بندی که اکثرا در تمام نقاط جهان موسیقی را توسط این چند نوع صدا به اجرا در می آورند. بهترین کیفیت این موسیقی در قسمت اوج موزیک می باشد که در اوج معمولا از صدای باس استفاده می شود و قبل از آن معمولا از صدای زیر زنانه که همان سوپرانو می باشد استفاده شده است همسایگی این دو صدا با هم و با توجه به گام های پایین و بالای نت ها قسمتی را در موزیک ایجاد می کند که در آن نقطه توجه بسیاری را نسبت به سایر نقاط به خود جلب می کند معمولا در آهنگ سازی و اجرای موزیک ها  از دو اوج در موزیک استفاده می کنیم که دلنشینی موزیک را برای شنوندگان دو چندان می کند.

 


دیدگاه خودتان را بنویسیدبلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب