توضیح قسمت های مختلف ساز گیتار کلاسیک

معرفی اجزای گیتار کلاسیک در نزم افزار آموزش گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک از بدنه ی تو خالی چوبی ساخته شده که در اصطلاح به آن تخته ی آوای سرو می گویند. از شش تار بر روی صفحه میتوان بهره های زیادی برد. صفحه ی صدای این گیتار از چوبی تشکیل شده که دارای صدای ظرف تر و گرم تری هست اما این صدا بلندی زیادی ندارد. در قسمت پشت و کناره های گیتار از نوعی چوب با استحکام بالا تری که به آن SPRUCE گویند به علت استحکام بالای آن برای محافظت بیشتر از ساز ساخته شده. در قسمت دیگر گیتار کلاسیک که صفحه ی انگشت گذاری می باشد و صفحه ی کاملاً کاربردی است و بیشتر در معرض آسیب قرار میگیرد از چوب ROSE WOOD که به طبع استحکام بسیار بالاتری از دیگر قسمت های گیتار کلاسیک دارد استفاده شده. در بعضی از این نوع گیتار ها در قسمت انگشت گذاری از چوب ماهون نیز استفاده شده است.به طور کلی اگر بخواهیم گیتار کلاسیک را به دو قسمت تقسیم کنیم میتوانیم از قسمت دسته و بدنه نام ببریم.دسته از سه قسمت گوشه ها، خرک و فرت تشکیل شده است. در قسمت بالای دسته که گوشه ها قرار دارند سر دسته نامیده می شود. سیم ها از قسمت های گوشه ی روی دسته ها به سمت خرک پایین کشیده شده اند و از روی قسمت فرت مورد گذشته اند. قسمتی به نام پاشنه که دسته و بدنه را از یکدیگر جدا کرده است مشاهده می شود. بر روی صفحه جلوی گیتار کلاسیک سوراخ گرد نسبتاً بزرگی وجود دارد که سوراخ صدا نامیده می شود. سیم ها از روی این سوراخ نیز گذشته اند. برای تنظیم سیم های گیتار کلاسیک شیء کوچکی بر روی خرک پایین وجود دارد که نام آن تنظیم کننده و نقش تنظیم سیم های گیتار کلاسیک را بر عهده دارد و در کوک کردن ساز نیز نقش مهمی را ایفا می کند. شش سیم گیتار کلاسیک هر کدام با توجه به نوع سیمشان ارتفاع متفاوتی دارند که همین ارتفاع ها صدا های بم و زیر متفاوتی را از خود خارج می کنند. تمامی این قسمت های تشکیل دهنده گیتار کلاسیک را میتوان با توضیحاتی کاملاً ساده و شیوا در نرم افزار آموزش گیتار کلاسیک به صورت تصویری مشاهده کنید. 

حال میخواهیم بخش های بنیادی اجزای گیتار کلاسیک را به صورت کاملاً مختصر برای هنرجویانی که از نرم افزار آموزش گیتار کلاسیک استفاده می کنند فقط نام ببریم تا بتوانیم آشنایی چندان ناچیزی با این بخش ها نیز داشته باشیم

 

1- سر دسته

2- خرک

3- گوشی

4- پرده 

5- گردن

6- پاشنه

7- بدنه

8- پل

9- عرشه پایین

10- تخته آوا ( بر روی بدنه )

11- پهلوی بدنه

12- دایره خروج صدا و رزیت

13- تار ها

14- زین

15- تخته ی پرده

میتوان نوازندگان معروف ساز گیتار کلاسیک را در اینجا نام برد تا هنرجویانی که از نرم افزار آموزش گیتار کلاسیک استفاده می کنند بتوانند از آثار و نت های معروف این اساتید بر جسته برای تمرین های خود استفاده کنند.

1- دیوید راسل

2- فرناندو سور

3- فرانسیسکو تارگا

4- فرانسیسکو کوربتا

5- آندره سگویا

6- لیلی افشار

7- فردیناندو کارولی

5- په په رومر

6- جولیان بریم

7- ماتیو کارکاسی

8- آرمیک 

9- فرزاد دانشمند

امید است که بتوانید تمرینات خوبی را از این اساتید داشته باشید و در نواختن ساز گیتار کلاسیک به مهارت رسید.


دیدگاه خودتان را بنویسیدبلاگ آموزش موسیقی

ادامه مطلب